Suusaorienteerumise rada ja kaart

Rajameistril õnnestus möödunud laupäeval rannas valminud ja seejärel kohe mootorsaaniga lõhutud suusaorienteerumise radade võrgustik taastada.

Tänasest saab iga huviline endale spordikeskuse administraatori juurest kaardi võtta või selle spordikeskuse kodulehelt (SIIT) ise välja printida ning suusaorienteerumist proovida. Radade võrgustik on kaardil tähistatud helerohelise värviga.

Sportlased kasutavad kaardi hoidmiseks spetsiaalset rihmadega rinnale kinnitatavat alust ehk planšetti, kuid alaga esmase tutvuse tegija saab hakkama ka selleta – hoia kaarti käes ja proovi seda jälgides rahulikult mööda radu suusatada. Püüa maastik kaardiga kokku viia ning aru saada, kus sa parasjagu viibid.

Eestis on suusaorienteerumise radu küll mõnel pool metsades, kuid linnakeskkonnas on meie oma ainus, lisaks regulaarselt hooldatud ja kaardiga. Hoiame seda!

Suusaorienteerumine on spordiala, kus võistleja peab suusatades läbima maastikul tähistatud kontrollpunktid, kasutades abivahenditena kaarti ja kompassi. Ehk teisisõnu – lisaks väga kiirele suusatamisele tuleb ka väga hästi orienteeruda.

Ala on kiirelt arenev ning selle harrastajate hulk kasvab kõikjal maailmas, ka Eestis. Rahvusvaheline Orienteerumisföderatsioon töötab juba aastaid selle nimel, et suusaorienteerumisest saaks olümpiaala.